4473_benzyn.jpg (43.58 Kb)

У зв’язку з різким подорожчанням палива за останні два місяці (з 16 до 22 грн/літр) багато водіїв намагаються використовувати особистий автомобіль як можна рідше, виїжджаючи лише по вихідним та/або лише пізно ввечері і рано вранці (щоб не тягнутися в пробках). Але такі методи економії виключені, якщо потрібно їздити на автомобілі по роботі. 

Наприклад, ви займаєтесь доставкою, працюєте в таксі або просто їздите на зустрічі в такі куточки міста, куди на громадському транспорті дістатися складно. В цьому випадку виникає спокуса залити паливо дешевше (на заправках на околицях міст пропонують замість бензину якусь паливну суміш) або використовувати для економії диво-присадку. Спаціалісти з’ясували, чи є сенс у такій заміні.

БЕНЗИН З ОКТАНОВИМ ЧИСЛОМ 80-92
В техпаспорті авто часто вказують: «рекомендований бензин – А-95, допустимий – А-92». У багатьох водіїв виникає думка, а не заправляти авто на 20,7 грн/л замість 22 грн/л? Октанове число характеризує здатність палива протистояти самозайманню (детонаційна стійкість). Якщо вона недостатня, то виникає перегрів, підвищений знос і навіть локальні руйнування двигуна. При цьому падає потужність, збільшується димність вихлопу, витрата палива і т. д. Щоб уникнути детонації, в інжекторних двигунах автоматично змінюється кут випередження запалювання. Але мотор все одно працює з підвищеним навантаженням (значить, швидше зношується), а витрата палива збільшується до 20%. Отже, ми нічого не економимо, а навіть переплачуємо – близько 30 грн на кожних 10 л.

СПИРТОВИЙ ПАЛИВНИЙ КОКТЕЙЛЬ
В теорії суміш бензину і спирту (біобензин), яку продають на столичних АЗС по 17-18 грн/літр, заливати в бак можна без наслідків. Вона на 65 % складається з етанолу, містить близько 17% метил-трет-бутилового ефіру, решта – низькооктановий бензин. Але на практиці, за словами директора агентства «А-95» Сергія Куюна, в Україні немає виробництв, здатних випускати таке паливо за світовими стандартами. А значить, є ризик, що один раз попадеться якісна суміш, а в іншій продадуть незрозумілу бодягу. Або при виробництві не використовують етанол, а дуже отруйний метанол (небезпечно для здоров’я). Друга особливість – біобензини гігроскопічні. Тому в спеку є ризик утворення парових пробок в паливній системі, а в морози її роботу можуть порушити крижинки. Крім того, витрата такого палива на 10-15% вища, ніж бензину.

ГАЗОЛІН ЗАМІСТЬ БЕНЗИНУ
Найбільш популярним способом отримання дешевого палива є газолін – це речовина коштує 5-6 грн за літр. Головна його проблема – щільність. Тобто його октанове число дорівнює приблизно 40 одиниць, тому їздити на ньому в чистому вигляді автомобіль не здатний: буде смикатися через вибухи в двигуні. Щоб підвищити октанове число, горе-хіміки додають близько 10% ацетону (40 грн/л) або нафталін (1 таблетка на літр коштує 70 копійок). У Києві є кілька АЗС, які і не приховують того, що торгують такими коктейлями, пояснюючи автовласникам, що горять вони точно так само, як і бензин, а літр коштує 15 грн. «Зовнішня» відмінність – неприємний запах (як протухлі яйця). Наслідки економії – засмічення свічок, інжектора бака, заміна і очищення яких обійдеться в 700-800 грн. А їх доведеться міняти раз на 1-3 місяці.

ПРИСАДКИ ДЛЯ ЕКОНОМІЇ ПАЛИВА
На АЗС продають присадки – октан коректори, які власнику пропонується заливати для того щоб знизити витрату палива. Середня ціна флакончика, розрахованого на бак 60 л, 80 грн. Тести ЗМІ та дослідницьких організацій показали, що такі присадки дійсно збільшують октанове число на 4-6 одиниць. Тобто з А-92 можна зробити від А-95 А-98. Шкоди від використання такої рідини немає. Але реклама часто збиває з пантелику автолюбителів, які ллють її в 95-й в розрахунку на економію (обіцяють, що це знижує витрати на 2-2,5 л). Але присадки розроблені для тих випадків, коли водій заправляється на незнайомій АЗС і боїться бензину з низьким октановим числом. І у випадку з 95-м економії не вийде, а якщо заливати 92-й, то вдасться заощадити лише 150-170 грн на баку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні з’явилася самообслуговуюча АЗС

ЩО РЕАЛЬНО ЗНИЖУЄ ВИТРАТУ БЕНЗИНУ

Паливна система
Раз в рік на авто старше трьох років потрібно чистити інжектор – процедура займає 30-50 хвилин і коштує 250-300 грн. Після процедури витрата палива знижується на 0,5-1,5 л/100 км (в залежності від ступеня забруднення).

Стан свічок
Свічки запалювання із-за поганого палива часто покриваються рудо-чорним нагаром, що збільшує витрату на 1-2 л/100 км. Перевіряйте їх раз у два місяці або після незнайомої АЗС.

Повітряний фільтр
Якщо ви їздите по курних дорогах (а влітку вони всі такі), міняйте фільтр не раз в 15, а раз в 10 тис. км. В брудному стані він заважає приготуванню паливної суміші – плюс 0,5 л до витрати.

Тиск в шинах
Їзда на недокачаних колесах (1,5 атм. замість 1,8-2,0) призводить до зростання витрат на 0,5-1 л/100 км, плюс це небезпечно. Підкачка на шиномонтажі коштує близько 4 грн/колесо, а робити її потрібно раз в два місяці.

document.write(«»);