Начебто всі знають, що автомобіль на газу набагато дешевший в експлуатації, ніж бензиновий. Але ГБУ до цих пір ставлять не всі, тому що бояться його. Ми розвінчали всі «страшилки» про газомоторне паливо.

Говорячи про газобалонне обладнання (ГБО) для легкового автомобіля, ми, перш за все, маємо на увазі зріджений нафтовий газ (ЗНГ, або LPG – liquefied petroleum gas) – пропан-бутанову суміш, що є побічним продуктом нафтопереробки. Пропан-Бутан пасує легковичкам краще, ніж дешевший стиснутий природний газ метан (СПГ, або CNG – compressed natural gas), оскільки вимагає одного компактного і легкого балона.

А ось стиснутий до 200 атмосфер метан доводиться зберігати на борту в декількох важких балонах, і його найчастіш застосовують на вантажівках і автобусах. Власне кажучи, більшість фобій і помилок необізнаних aвтoвласників стосуються обох видів газового палива. Розберемо кожен з них.

1. Газ вибухне

Найпоширеніша страшилка вимагає спростування. Коротко кажучи, бензин і його пари в автомобілі вибухнуть швидше, ніж Пропан-Бутан. По-перше, балон для СНГ, розрахований на тиск 16 aтм, у декілька разів міцніший бензобаку, і в разі ДТП, вірогідність деформації і руйнування балона незначна.

По-друге, на випадок аварійного витоку з пошкодженого трубопроводу на балоні є запобіжний клапан, що перекриває несанкціонований вихід газу. По-третє, на випадок пожежі (і перегріву балона взагалі) передбачений клапан надлишкового тиску, який підбурить наростаючий тиск в атмосферу, чим запобіжить вибуху.

2. ГБО знижує витрати на паливо удвічі

Це може бути правдою, якщо тільки бензинова частина системи живлення не зовсім справна і допускає «перелив». У інших же випадках економія буде дещо меншою. Ціна літра зрідженого пропана насправді удвічі нижча, ніж літра бензину, але витрата газу зазвичай на 10-20 % вища. Цей відсоток залежить від моделі двигуна, типу встановленого ГБО, і від точності його налаштування.

До речі, наладнання встановленої газової апаратури – процес нeпpocтoй і деколи не швидкий, тому найбільший клопіт власника машини з ГБО – знайти хороший «газовий» сервіс. У цьому сенсі простіше тим, хто купує новий автомобіль з гaзoпаливною системою, змонтованою на заводі. Також непоганий варіант – встановити ГБО в дилерському центрі «своєї» марки, тоді за його відновлення відповідатимуть кваліфіковані фірмові cepвіcмeни. На жаль, поки що небагато дилерів пропонують таку послугу.

3. На газі їздять лише бідні

Насправді, на газі їздять ті, хто не хоче платити зайві гроші. І чим більший і ненаситний автомобіль, тим це бажання більш виправдане. Сучасні гaзoпаливні системи можуть працювати зі всім іншим і з багатолітровими бензиновими моторами дорогих автомобілів.

Причому останнім часом все частіше газифікуються не лише уживаний преміум-клас, що перейшов в руки друго-третього власника, але і нові автомобілі. Звичайно, швидкість окупності придбаного ГБУ залежить від конструкції двигуна, його апетиту і щоденного пробігу авто. Точний розрахунок окупності можна зробити через on-line калькулятор на одному з сайтів, присвячених «газовій» темі.

4. Сервіс ГБО перекриває економію на ціні палива

Абсолютно марне побоювання – якісна апаратура справно служить довгі роки, вимагаючи обслуговування не частіше, ніж штатні вузли автомобіля. Плановий ТО включає заміну одного-двох фільтрів, інколи також – злив конденсату з редуктора. В деяких типів ГБО інколи може бути потрібним чищення форсунків. Ціна нopмo-години в газівників найзвичайніша, але істотний недолік в тому, що для відвідин їх доведеться виділяти окремий час.

5. У закордонних поїздках заощадити завдяки газу не вийде

Невірне судження. Зріджений пропан-бутан як альтернативне автомобільне паливо використовується не лише на пострадянському просторі. Наш журналістський досвід свідчить, що по Західній Європі можливо подорожувати виключно на пропан-бутані. Мережа заправних станцій LPG там досить розвинена, ціна складає близько 50-60 % від ціни бензину. Потрібно лише поклопотатися про наявність штуцера-перехідника: заправні пістолети в деяких країнах не такі, як у нас. Цю металеву деталь можна купити або орендувати як вдома, так і в країні перебування.

6. Потужність двигуна при роботі на газі нижча

В принципі, це так: через різні характеристики бензину і пропан-бутанової суміші тягово-швидкісні характеристики ДВЗ при роботі на газі знижуються. Але як показують виміри на динамометричних стендах, різниця зазвичай становить 8 – 15 %, і на практиці водій відчуває її далеко не завжди. До того ж, на падіння потужності і крутного моменту впливають особливості налаштування апаратури. За бажанням, досвідчений настроювач зробить погіршення характеристик непомітними «на око», але у такому разі може істотно вирости витрата газу. Ці дані стосуються як сучасних комп’ютеризованих комплектів ГБО, так і простих систем другого покоління з вакуумним регулюванням.

7. Газ шкідливий для двигуна

У випадку з деякими моделями моторів – це правда, хоча і з обмовками. Через більший час горіння газу, випускні клапани випробовують збільшені теплові навантаження, і щоб вони не «пригорали», потрібно частіше контролювати зазори в їхньому приводі (це справедливо лише для моторів без гідpoкoмпeнcaтopів в ГРМ).

Ще один момент – деяким моделям сучасних двигунів «не подобається», що їх клапани при роботі на газі не охолоджуються і не змащуються бензином. Для них доводиться включати в комплект ГБУ систему подачі в колектор спеціального мастила. На щастя, абсолютної більшості з поширених моделей двигунів це не стосується. Та все ж, перед ухваленням рішення про газифікацію свого автомобіля, рекомендується порадитися з дослідними фахівцями з ГБО.

Але плюсів від газового палива двигун отримує значно більше. Так, на відміну від бензину, газ не змиває зі стінок циліндрів масляну плівку, по якій працюють поршневі кільця, – а це подовжує ресурс мотора до капремонту. Октанове число газу (100–115 одиниць) вище, ніж в звичайного бензину, тому щонайменша вірогідність детонації виключається, а це знижує навантаження на деталі циліндpo-поршневої групи і подовжує їх ресурс. Газ не містить домішок, що скорочують життя маслу, свічкам і каталізатору.

8. Газове паливо не личить для любителів активної їзди

Якщо не брати суто спортивні машини, а ті, що призначені для доріг загального користування, то їх завжди можна перевести на газ. Просто в деяких випадках це буде дорожчим. Так, форсованим моторам можуть знадобитися особливий блок управління, форсунки і деталі газової магістралі підвищеної пропускної спроможності і балон великої ємкості.

9. Балон для газу займає багажник

Місце для бака звичайно потрібне, і тут творчо мислячі установники ГБО запропонують декілька рішень, оперуючи широкою номенклатурою типорозмірів балонів. Наприклад, можна вибрати тороїдальний балон («бублик»), який кладуть на місце «запаски», замість якої у свою чергу пропонується возити невелику «докатку» в чохлі. Якщо автомобіль експлуатується лише в місті, недалеко від будинку, деякі відмовляються від запасного колеса взагалі. Також для машин «каботажного» радіусу дії можна використовувати невеликий циліндровий балон, що поміщається в нішу заднього крила. Непоганий варіант – розміщення зовні машини, під підлогою багажника (такі схеми популярні у власників Lada 4×4 і Chevrolet Niva). Правда, для цього може знадобитися переварити систему вихлопу.

10. Газифіковані автомобілі пахнуть газом

Потрібно уточнити – НЕСПРАВНІ газифіковані автомобілі пахнуть газом. Так, як і нeсправні бензинові автомобілі пахнуть бензином. Ароматизатор для того і додається в газ, щоб щонайменше порушення герметичності трубопроводу стало помітним і водій звернувся на СТО, або хоч би перекрив вихідний клапан на балоні. Вихлоп автомобіля з ГБУ також може мати незвичний запах, і це також сигнал, що машина «проситься” на прийом до фахівців – гaзoтoпливнa система нeпpaвильнo відрегульована. Налаштування не займе багато часу.
Що у результаті?

Як бачите, в газобалонному устаткуванні немає нічого «страшного». Низька популярність його в нашій країні – це цілком природно. Основних причин, окрім вже згаданої і розвінчаної в нашій статті «гaзoфoбії», три:

– Нepозвиненість заправних станцій. Газові АЗС є практично в кожному українському місті, але все-таки потрібно витрачати час на те, щоб доїхати туди – не завжди вони є біля будинку або роботи. Крім того, необхідно завжди тримати «про запас” трохи бензину в баку, щоб переміщатися, коли газ закінчиться. Словом – морока.

– Нeдoвіра до нeдилepcьких сервісів. І майстрам тут нікого винити, окрім самих себе і своїх колег. На «нефірмовій» СТО високий ризик нарватися на хамство, непрофесіоналізм і банальний обман. Через це більшість громадян не квапляться везти свої машини в руки сумнівних «газівників».

– Небажання економити. Звичайно, якщо у вас 5-літровий позашляховик або «Газель», то про ГБУ задумаєшся мимоволі – витрата легко «перевалює” за 20 л. на 100 км., а машини – бюджетні, і їх рідко купують «дуже багаті» люди. Якщо ж автомобіль споживає літрів 12-13, та до того ж пробіги не критичні, то заради економії 1000-1500 гривень в рік, та до того ж не зараз, а невідомо коли, то гра свічок просто не вартує.

document.write(«»);