п

Ми живемо в переломні часи, коли навіть придворне тюнінг-ательє Mercedes, компанія Brabus, випускає не тільки монстрів, що дихають вогнем з вихлопних труб, але і «заряджені» версії smart на електротязі. У порівнянні з жахливим Brabus 800 Widestar з його шестилітровим вісімсотсильним агрегатом, що засмоктує в себе, за офіційними даними, 23 літра в місті, а в реальності прагне спалити весь бак за 4,2 секунди, поки він розганяє планету щодо себе до «сотні», електричний smart Brabus виглядає чахлим «ботаніком» з запалими грудьми і сколіозом останнього ступеня. Але це творіння одних і тих же людей. Так що пора поглянути правді в очі: якщо вже ці люди не соромляться таких поєднань, то інший світ і поготів змириться з тим, що рано чи пізно рев двигунів внутрішнього згоряння зміниться дзижчанням електромоторів, пише autodriving.net.

 

ЧИТАЙТЕ про електромобіль за $6500 в Україні

Нас важко дорікнути у відсутності любові і відданості традиційним ДВС. Само собою, якби в нас була альтернатива, що дозволяє добувати бензин нескінченно і надалі, навіть за відсутності нафти, з якої її отримують, ми ні за що не проміняли б V8 на який-небудь гольфкар з літієвою батареєю. Але на жаль, поки все складається таким чином, що годувати цей V8 вже через сотню років буде нічим. Та й електромобілі в останні роки сильно «змужніли», перетворившись із малопридатних для пересування візків з запасом ходу в чотириста метрів у високотехнологічні апарати, деякі з яких вже сміливо розштовхують ліктями своїх застрарілих бензинових колег.

Складаючи в голові всі ці складові сучасного автомобільного прогресу, починаєш розуміти, що передумов для панування електромобілів стає все більше і більше. Спробуємо виділити основні причини, з яких електричні «спадкоємці престолу», швидше за все, все ж витіснять тих, хто не може пересуватися без живильної горючої вологи.

1. Досвід

Так-так, саме так, адже говорячи про «молодість» електрокарів, ми дещо спотворюєм дійсність, оскільки вони з’явилися раніше, ніж був винайдений повноцінний двигун внутрішнього згоряння. Перші з них датуються серединою 19-го століття, а після винаходу французом Гастоном Планте перших свинцево-кислотних акумуляторів в 1859 році у них з’явився стабільне і відновлюване джерело енергії (до речі, загляньте під капот, що не свинцево-кислотний акумулятор досі стоїть на вашому авто?). Все це, зрозуміло, призвело до популяризації електромобілів і їх короткочасного лідерства.

Проте через короткий час люди почали викачувати з-під землі нафту в промислових масштабах, паралельно розвиваючи технологію двигунів внутрішнього згоряння, які вигідно відрізнялися від електричних тим, що давали транспортним засобам куди більшу дальність ходу і максимальну швидкість. Ці два показники і підвели «машини на батарейках», залишивши їх без роботи. Бензин був дешевий, нафти, здавалося, вистачить назавжди, так до чого ці складнощі з розвитком технологій для пересування на електротязі? На тому й порішили. Звичайно, сама ідея створення електромобілів була закинута повністю, але вона в основному підтримувалася їх екологічністю.

Через деякий час все ж з’ясувалося, що запаси нафти є вичерпними, а крім того, прийшли всякі фінансові та економічні кризи, які занапастили маслкар і змусили трохи затягнути пояси і згадати про ідеї машин, що їздять не тільки на бензині. Таким чином, в дев’яності роки інтерес з боку світових автовиробників знову посилився, і цій темі стало присвячуватись куди більше сил і ресурсів. Паралельно з цим почали розвиватися гібриди, що поєднують в собі ДВС і електромотор, і вони теж певною мірою сприяли еволюції електрокарів.

В результаті ми дійшли до того, що в 2010 році «Автомобілем року» був названий не який-небудь Bugatti Veyron, а Nissan Leaf, з моторчиком в 108 кінських сил, запасом ходу в 160 кілометрів і зовнішністю … гаразд, просто своєрідною зовнішністю. І сприяв тому саме багаторічний досвід, накопичений інженерами, що дозволяє рухатися вперед і розвивати цю технологію. Ну а вінцем творіння на сьогоднішній день, безсумнівно, є могутня Tesla. Вона, уособлюючи те, чого ми вже домоглися, одночасно надихає нас продовжувати розробки і прагнути до недосяжного ідеалу.

2. Вичерпність вуглеводнів

Ні для кого не секрет, що загальносвітовий пік нафти вже не за горами, а деякі нафтовидобувні країни його вже пройшли. Не вдаючись у подробиці і суперечки на цю тему і взявши за основу навіть найбільш оптимістичні прогнози, ми побачимо, що вони пророкують його наступ у 2040-2050 роках.

Саме ця причина є однією з головних, що змушують нас сумніватися у світлому майбутньому наших ненажерливих і «ароматних» чотириколісних друзів. В умовах скорочення нафтовидобутку людям доведеться всерйоз задуматися про те, на чому ж їм пересуватися. На щастя, прогрес не стоїть на місці, і вже зараз є кілька альтернативних джерел енергії, таких як сонячні батареї і водневі двигуни. Однак їм поки що бракує масовості, а ось електромобілі вже цілком твердо «стоять на ногах» і всіляко заявляють про свою готовність вибити табурет з-під традиційних машин з ДВС. «Динозаври» поки тримають натиск, але в разі якщо вартість їх «корму» значно зросте, крити буде вже нічим …

3. Електромобілі – це круто!

Що гріха таїти, багато технічні особливості електромобілів перевершують такі для нинішніх бензинових моделей. Наведемо лише кілька прикладів.

Електродвигун дозволяє практично повністю забути всі ці численні криві потужності й крутний момент, плюнути на вивчення оптимального діапазону оборотів, в яких цей самий крутний момент досягається, і розпрощатися з проблемами вибору передач. Безсумнівно, і перше, і друге вкупі з механічною коробкою передач і складають задоволення від керування автомобілем, але якщо бути об’єктивними, то варто визнати, що мати під правою ногою весь крутний момент з самого старту куди більш ефективно, ніж «ловити» його, орудуючи важелем КПП. І раз вже ми заговорили про крутний момент, відзначимо, що, наприклад, Skoda Fabia з бензиновим 1.2 TSI потужністю 105 кінських сил має у своєму активі 175 Нм, в той час як вищезгаданий Nissan Leaf при тій же потужності розпорядженні вже 253 Нм. Різниця, погодьтеся, досить суттєва.

Інша технічне перевага електрокара – це велика варіативність при компонуванні агрегатів. Якщо для машин з ДВС варіантів небагато – двигун спереду, ззаду або посередині, при необхідності компенсується в розвагуванні коробкою передач, і центр ваги, що залежить від багатьох факторів, то в разі використання батарей як джерела енергії для руху їх можна розмістити прямо на дні автомобіля, тим самим опускаючи його центр ваги так, що нижче вже нікуди. А адже в рукаві є і ще один козир – мотор-колеса, які також сприяють оптимальності розвагування і, розташовуючись буквально біля землі, знижують хиткість автомобіля на поворотах (хоча у них є і істотний мінус – збільшення безпружинних мас).

Щоравда, широкого їх застосування в електромобілях поки не відбувається, незважаючи на те, що вони спочатку створювалися саме для цих цілей, але цілком можливо, що це тільки питання часу. Адже мотор-колеса пропонують багато потенційних «фішок», таких як відсутність необхідності в коробці передач (або загальному редукторі) і можливість легко, без муфт, диференціалів та інших «хальдексів» змінювати розподіл потужності на потрібні колеса для оптимального старту і руху, а також при русі по бездоріжжю.

Висновки: у кожного свої

Поки у нас є можливість вибору між новими технологіями автомобілів з «нульовим вихлопом» і «старими», чадними і які коптять за нормами «Євро-6″, кожен може прийняти рішення сам. Але, на нашу думку, нам у чомусь пощастило: ми споглядаємо еволюцію засобів пересування, при цьому зберігаючи здатність «зробити крок назад», в часи, коли бензин був практично безальтернативним джерелом енергії для машин. Тому нам варто насолодитися музикою високооборотних двигунів і відчуттям первісної сили, вмикаючи передачу і додаючи газу для динамічного старту. Просто тому, що ми ще можемо це зробити.

document.write(«»);