40_main

Італійським патрульним забороняють тату, англійців позбавляють частини зарплати через зайвоу ваги, а американцу літають на вертольотах і отримують більше усіх, пише www.segodnya.ua.

Цього тижня українці востаннє святкували День співробітників ДАІ – адже зовсім скоро ця структура припинить своє існування. Перші результати реформи правоохоронних органів, яку затіяли в МВС ще минулого року, українці зможуть споглядати вже в червні – саме тоді в столиці почне роботу нова патрульна поліцейська служба. У серпні оновлені патрулі з’являться в Одесі, потім – в Дніпропетровську, Харкові і Львові, а потім – по всій країні.

У МВС пояснили: нова служба займатиметься контролює дотримання законів на вулиці. «Патрульна служба – це поліція, яку ви бачитимете, яка контактуватиме з населенням”, – пояснила перший заступник міністра МВС України Ека Згуладзе. Їздити нові поліцейські будуть на нових екологічних Toyota Prius: 350 таких машин нам безкоштовно, у рамках договору, надала Японія. Відомий і їх «бойовий розкрас”: дві вузькі смуги желто- синього кольору, з тризубом на бічних дверях. Форма нових патрульних буде схожа на одяг американських колег: штани, сорочка темно -синього кольору, головний убір залежно від сезону, а також куртка і черевики. Вартість такої уніформи становить близько $700, платити за неї буде держава. Зарплату українським поліцейським обіцяють цілком конкурентоздатну- 6-10 тис. грн, щоб вони не брали хабаря. «Сьогодні” з’ясувала, чим їх робота відрізняється від праць західних колег, і скільки отримують поліцейські за кордоном.

new_image_64

Авто. Новий «розкрас” машин для патрульної служби столиці вибирали шляхом голосування на Майдані

new_image2_79

Образ. Своєю уніформою даішники були невдоволені.

ГРУЗІЯ: ДЖИПИ, СТРАХОВКА І ПУТІВКА В ЄВРОПУ

Реформуванням структури МВС в Україні займаються фахівці з Грузії, які свого часу успішно побороли корупцію у своїй країні і вивели її на європейський рівень. Зараз населення Грузії дуже довіряє полісменам, адже під час реформування в один день були звільнені усі інспектори старої ДАІ (16 тис. чоловік, при населенні на 4,5 млн чол.), а новоприйдешні почали працювати за новим принципом – згідно із законом. Покарання ж за порушення закону серйозне: за хабар недобросовісних полісменів просто саджають у в’язницю на 5 років.

Грузинські патрульні, які поєднують функції дорожньої поліції і забезпечують правопорядок, вмить реагуючи на звернення громадян, в основному їздять на патрульних авто марки Volkswagen (Passat). Але є в їх автопарку також легковички Opel і джипи Toyota Land Cruiser. Усі автомобілі обладнані новими комп’ютерними технологіями, у тому числі камерами відеоспостереження. Тому опитують затриманого в певному секторі авто, щоб все було видно і чутно. До речі, знаходяться в транспортному засобі лише два полісмени. Але на кожній зміні у них – різні партнери, щоб уникнути змови. На роботу в поліцію в основному записуються громадяни від 21-35 років, які потім проходять навчання в учбовому закладі. До претендентів є певні вимоги: він повинен мати грузинське громадянство, знати держмову, конституцію і мати водійські права. Зарплати у полісменів високі – близько 1000 доларів (при середній зарплаті в країні на рівні 500 доларів). Також у них є безліч привілеїв – наприклад, страховка для полісмена і його сім’ї, путівки у відпустку в європейські країни. Що стосується зброї, то вони використовують пістолети (Jericho – 941sfl), гумові палиці і електрошокери.

__09

Перемогли корупцію. Прозорий поліцейський відділок в Грузії.

__10

Грузинський полісмен. Він знає держмову і їздить на відпочинок в країни ЄС.

США: копи, які літають на гелікоптерах

Багато чого нова українська поліція запозичила у поліцейських із США. Нещодавно американські колеги проводили інструктаж для наших майбутніх полісменів, які проходять навчання. Нашим правоохоронцям дійсно є чому у них повчитися – адже, наприклад, в Нью-Йорку департамент поліції ділиться на 10 бюро, а ті, у свою чергу, – на декілька підрозділів і відділів, серед яких патрульні, які, навіть, забезпечені повітряною підтримкою – вертольотами.

Американські патрульні мають великий авторитет серед населення. «Кожен американець знає: звернувшись до будь-якого полісмена, миттєво отримаєш захист. Жителі відчувають підтримку і довіряють їм”, – розповіла нам американка українського походження Галина Якців.

Полісмени під час патрулювання при собі можуть мати один з трьох видів службової зброї: SIG P226 DAO, Smith & Wesson (модель 5906) або Glock 19. Уніформа у них – темно-синя: така ж, як буде незабаром і у київських патрульних. Полісмени в США мають пристойну зарплату – близько 65-100 тис. доларів в рік (в середньому 5-8 тис. доларів в місяць, при середній зарплаті в країні 3-5 тис. доларів). Новачкам платять трохи менше, але вони можуть заробити за рахунок наднормових чергувань. Вимоги теж строгі: окрім громадянства і належної освіти, поліцейський не повинен мати судимостей. У більшості штатах є обмеження і за віком: максимальний – 35 років. Автопарк різноманітний: велосипеди, мопеди, патрульні легкові машини і позашляховики вітчизняного виробництва.

__11

Машини американських копів.

ІТАЛІЯ: табу на пірсинг і тату

У італійській поліції є багато підрозділів. «Гарячих” італійців контролює навіть поштова поліція: вона стежить за правопорядком в інтернеті. Також залізнична, муніципальна, і, звичайно ж, дорожня – яка має повноваження за типом української ДАІ. Але різниця між ними істотна, навіть в транспорті. Так, дорожні полісмени в основному пересуваються на мотоциклах, хоча машини в їх автопарку теж є – в основному вітчизняної марки FIAT. А муніципальні полісмени катаються навіть на конях.

Зарплати у італійських правоохоронців невисокі – близько 1,2-2 тис. євро (середня по країні). Зате вони мають пакет пільг у сфері ЖКГ і охорони здоров’я. До речі, в деяких містах Італії для полісменів з’явилися табу, що стосуються зовнішнього вигляду: їм заборонили пірсинг, ланцюжки і тату на видних місцях під час здійснення служби. Також була видана брошура для поліції, де на 53 сторінках описані вимоги до зачіски, бороди і вусів. В основному італійські копи використовують зброю Beretta.

jpg_75

Правоохоронці. Веселі італійські полісмени.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ: недоплата через вагу

У Англії представники правопорядку організовані на рівні адмінокругів, тому кількість співробітників і управлінь формується по-різному. Але існує поняття регіональної і столичної поліції. Перша складається з безлічі «управлінь констеблів”, які вирішують різноманітні завдання на місцевому рівні, – починаючи від ведення кримінальних справ до організації роботи дорожньої поліції. Вони можуть зупинити авто, перекрити дорогу і навіть заарештувати порушника. Найбільшою службою є лондонська поліція: у неї додаткових підрозділів, у тому числі дорожня і кінна, яка займається патрулюванням вулиць. Кілька років тому у Британії ввели нововведення: правоохоронці, які не здали нормативи з фізпідготовки (підійнятися на стіну за відведений час або підняти штангу), або що мають надмірну вагу, втрачають 8% від зарплати (вона у них – близько 2,570 фунтів – середня ставка по країні). Автопарк у британців різноманітний, але в основному авто японського виробництва. До речі, під час голосування за «бойовою розкрас” української патрульної машини був представлений і англійський варіант. Його підтримав глава МВС Арсен Аваков, але у киян «шашковий” варіант асоціювався з таксі.

__12

Авто з «шахматкою”. У киян асоціюється із службою таксі.

НІМЕЧЧИНА: зарплата без податків

Німецькі правоохоронці завжди потрапляють в список найавторитетніших копів Європи. Серед багатьох підрозділів, в Німеччині є і так звана захисна поліція: її можна назвати одним з прототипів української оновленої патрульної поліції. У німецьких колег основне заняття – охорона правопорядку, патрулювання вулиць, прийом заяв від населення, контроль на дорогах, проведення заходів під час аварій транспортних засобів,
розшук, супровід і спостереження за демонстраціями.

«Поліцейські в Німеччині – це держслужбовці із спеціальною середньою або вищою освітою. Вони, як і усі німецькі держслужбовці, отримують не зарплату, а держоклад у розмірі 1800-2100 євро (середня зарплата по країні – 2500-3500 євро), який майже не оподатковується. Але їм ще належать додаткові виплати – залежно від звання, стажу і навіть сімейного стану (одруженим платять більше). На відміну від звичайних громадян, які йдуть на пенсію в 67 років, німецькі полісмени виходять на заслужений відпочинок в 55″, – розповідає «Сьогодні” житель Берліна родом з України Ігор Свердлов.

Багато патрульних з сусідніх країн напевно позаздрили б німецьким колегам: не кожен має в службовому розпорядженні авто VW Passat, Opel Insignia і навіть BMW 3 і Audi A6. «Машини в основному нові, не старші 5-6 років. Повністю екіпіровані на усі випадки життя : їх комплектують прямо на заводах, за держзамовленням”, – говорить Свердлов. Що стосується зброї, найбільш поширеним серед поліцейських є Walther P99.

__13

Поліцейські Берліна. Авто з синьою смужкою і комфортне обмундирування німецької захисної поліції.

ФРАНЦІЯ: грошей мало, але житлом забезпечують

У Франції захищають громадян і забезпечують правопорядок два відомства – Національна поліція і Жандармерія. Вони знаходяться в підпорядкуванні у різних міністерств, але мають практично однакові повноваження: контроль на дорогах, патрулювання, проведення обшуків за ордеранами, розшукова робота. Нацполіція підкоряється МВС і виконує свої обов’язки в містах, де мешкають більше 16 тис. чоловік, а французька жандармерія працює в невеликих містах і сільській місцевості і підкоряється Міністерству оборони Франції. Тому жандармерія вважається воєнізованим органом і, окрім контролю правопорядку, виконує обов’язки з озброєного захисту нації.

Щоб стати офіцером жандармерії, треба два роки вчитися в академії. А ось набір в орган Національної поліції проходить на основі конкурсного іспиту в профшколі, в якій, після успішної здачі іспиту треба навчатися упродовж шести місяців. Правоохоронця у Франції будь-якого відомства можна побачити не лише за кермом поліцейського авто вітчизняного виробництва марки Peugeot або Renault, але і на мотоциклі. Зарплата поліцейського в середньому складає близько 1500-2400 (середня ЗП по країні – 2500-3500 євро). Але поліцейські мають багато пільг у сфері охорони (страхова медицина) здоров’я і ЖКГ. Також у них є можливість отримати квартиру.

jpg_76

Патруль в Парижі. Скромні авто французького поліцейського.

Поліцейським потрібен авторитет

Українці скептично відносяться до заяв, що нові поліцейські будуть «чисті” перед законом. «Після Майдану мислення людей змінилося, і, безумовно, ми більше довіряємо один одному. Але навряд чи нові патрулі відразу почнуть діяти згідно із законом. Тим більше, що реформи співпали із знеціненням гривні, тому зарплата в 6 або навіть 10 тис. грн навряд чи стане вагомим аргументом, щоб відмовитися від хабарів”, – вважає киянин Анатолій Лукьяненко.

Психологи ж запевняють: українська поліція без корупції дійсно може існувати. «Для того, щоб нові поліцейські відмовилися від хабарництва, треба за це карати, причому жорстко і показово. Але при цьому обов’язково мотивувати нових патрульних працювати згідно із законом. Наприклад, надавати медстраховку на усю сім’ю, забезпечити безкоштовним або пільговим навчанням дітей у ВНЗ, надавати їм житло… Тобто підняти престиж цієї професії. Тоді кожен боятиметься втратити цю роботу”, – говорить психолог Віталій Погорницький.

document.write(«»);