- 24 июня 2015
- autotheme.info
Сьогодні на озброєнні армії України знаходиться котлованна машина МДК-3, виконана на шасі багатоцільового транспортера-тягача МТ-Т, – пише autocentre.ua.
У нинішніх умовах завдання фортифікаційного обладнання займаних військами районів (позицій) є найбільш актуальними і покликані забезпечити найбільш ефективне застосування зброї, бойової техніки і надійний захист військ і об’єктів від усіх засобів ураження противника. Швидке і якісне вирішення цих завдань дозволяють вирішувати котлованні і траншейні машини, розроблені на базі важкого багатоцільового транспортера-тягача МТ-Т. Він був розроблений харківським КБ імені А.А. Морозова і випускався в 1976 – 1991 рр. Харківським машинобудівним заводом імені Малишева. Тягач МТ-Т і сьогодні знаходиться на озброєнні армії України, його основне призначення – буксирування артилерійських систем і спеціальних колісних причепів масою до 25 тонн, перевезення на платформі людей і транспортування вантажів та устаткування масою до 12 т по бездоріжжю. На його базі створено нове покоління інженерних машин – котлованна машина МДК-3, шляхоукладач БАТ-2, бульдозер БГ-1, кран КГС-25 і пожежна машина УПГ-92.
Винос кабіни тягача вперед дозволило не тільки збільшити площу вантажної платформи, але і значно поліпшити оглядовість, що особливо корисно при оснащенні тягача бульдозерним відвалом або робочим органом шляхоукладача, а також поліпшити доступ до двигуна. Нова 5-місна 2-дверна кабіна обладнана обігрівачем, що використовує тепло системи охолодження двигуна, фільтро-вентиляційною установкою, трьома склоочисниками і шторками на передніх вікнах. У свою чергу кабіна тягача закріплена на корпусі болтами з амортизаторами.
Корпус машини – металевий зварний коробчатого поперечного перерізу. У днищі є люки для зливу масла з агрегатів трансмісії і лебідки. У передній частині корпусу поздовжньо встановлений багатопаливний 12-циліндровий V-подібний дизель В-46-4 рідинного охолодження з безпосереднім уприскуванням палива і наддувом. Його потужність 710 к.с. при 2000 оборотів за хвилину – дозволяє йти по шосе з повним навантаженням зі швидкістю до 65 км/год.
Стосовно до використання для армії двигун відрізняється хорошою надійністю і непоганою паливною економічністю. У “систему харчування” тягача входить сім паливних баків загальною місткістю 1870 літрів. В якості основного виду палива застосовують дизельне, але двигун може працювати також на авіаційному гасі, що, безумовно, в бойових умовах дає перевагу. При зміні виду палива необхідно перевести перемикач на ТНВД на відповідну мітку. Передбачена також можливість пуску двигуна стисненим повітрям (основна), електричним стартером потужністю 11 кВт (15 к.с.) або буксиром. Двигун оснащений системою підігріву охолоджувальної рідини і масла.
Механічна трансмісія складається з циліндричного і конічного з реверсом редукторів, двох бортових коробок передач (лівої і правої) і двох бортових передач. Циліндричний редуктор відноситься до одноступінчастих і забезпечує передачу потужності від двигуна до конічного редуктора, а також до редуктора приводу лебідки, генераторів, компресорів та насосів масляної системи трансмісії. Конічний редуктор теж відноситься до одноступінчастих з планетарно-фрикційним реверсом, що забезпечує одну пряму і одну зворотну передачі. Коробки передач – 3-ступінчасті планетарно-фрикційні з шістьма фрікціонами і чотирма планетарними рядами і гідравлічним управлінням; вони забезпечують сім передач вперед і одну – назад. Одноступінчаті планетарні бортові редуктори розташовані в одному блоці з коробками передач.
Гусеничний рушій тягача по кожному борту – 7-каткова. Він складається з дрібноланкового гусеничного ланцюга цевочного зачеплення з паралельним резинометалічним шарніром, семи здвоєних опорних ковзанок, чотирьох одинарних підтримуючих катків, здвоєного направляючого колеса заднього розташування з кривошипним механізмом натягу гусениці і здвоєного ведучого колеса переднього розташування з двома знімними зубчастими вінцями. Гусеничний ланцюг складається з 87 траків, в кожному з яких по дві ланки. Опорні й підтримуючі катки мають внутрішню амортизацію у вигляді гумових кілець або гумових втулок. Ресурс гусеничного ланцюга значний – 6000 км, що набагато більше ресурсу ланцюга з відкритим шарніром. Ширина трака – 540 мм.
Підвіска транспортера незалежна торсіонна, з поперечним розташуванням торсіонних валів над днищем корпусу тягача і трьома (на борт) телескопічними гідравлічними двосторонньої дії амортизаторами, встановленими на вузлах першого, другого та сьомого опорних ковзанок.
Грунтозабиральним елементом фрезерного робочого органу є фреза. Безпосередній вплив на грунт надають ножі, встановлені на лопатях фрези. Одна з основних особливостей фрезерного робочого органу полягає в тому, що робочий інструмент фрези, здійснює різання грунту, закріплюється на обертових державках і площина його обертання перпендикулярна напрямку подачі робочого органу або збігається з ним. Залежно від цього розрізняють фрези поперечного та поздовжнього копання.
У МДК-3 при обертанні фрези поперечного копання і подачі її на забір відбувається розробка грунту в межах сегмента, стріла якого визначається висотою заглиблення фрези. Вирівнювання дна котловану проводиться плужками, встановленими позаду фрези, або бульдозера.
При уривку котлованів грунт, що розробляється, укладається в одну сторону вліво від котловану у вигляді бруствера. Котлованна машина МДК-3 при уривку котловану рухається заднім ходом, відриваючи за один прохід котлован глибиною до 1,75 метра і шириною – 3,6 метра. Котловани можуть відриватися шириною 8 або 12 метрів, проте глибина котловану в цьому випадку не перевищує 2,5 метрів. Максимальна ж глибина котловану до 3,5 метрів.
Допоміжним обладнанням є потужне бульдозерне обладнання та розпушувач для мерзлих грунтів, що значно підвищило можливості машини в порівнянні з попередньою. Наявність гідрооб’ємного ходозменшувача забезпечує безступінчату зміну швидкості в діапазоні 30 – 600 м/год.
Електрообладнання екрановане і виконано за однопровідною схемою з напругою бортової мережі 24 В і з негативними висновками затискачів джерел і споживачів електроенергії на корпус. В якості джерел живлення застосовані генератор постійного струму типу СГ-10-1С потужністю 10 кВт (13,6 к.с.) і чотири стартерні 12-вольт акумуляторні батареї 6СТ-140Р з паралельно-послідовним з’єднанням.
Прохідність тягача на місцевості досить хороша для його типу. З повним навантаженням він долає на сухому твердому грунті підйом в 25° (з причепом – 16°), рів шириною 2,4 м, перешкоду висотою до 0,85 м, брід з твердим дном глибиною 1,3 м і може пересуватися по косогору 25°. Дорожній просвіт становить 425 мм, що дозволяє машині йти по розбитих грунтових дорогах з глибокою колією, не сідаючи днищем на грунт. Запас ходу по паливу великий – 500 км.
Лебідка знаходиться в кормовій частині корпусу тягача під настилом платформи і приводиться в дію від двигуна. Її також застосовують при наведенні автомобільних розбірних мостів.
Пневмообладнання призначене для приведення в дію системи повітряного пуску двигуна тягача, пневматичної гальмування причепа, аварійного підйому бульдозерного відвалу і обмивання передніх стекол кабіни. Сюди входять компресор АК-150СВ, три ресивера місткістю по 5 л, виконавчі механізми і апаратура. Двоциліндровий 3-ступінчастий компресор повітряного охолодження з механічним приводом створює тиск 15 МПа.
document.write(«»);