71516

Після набуття чинності нового Закону про Національну поліцію, ми житимемо за новими правилами, пише auto.ria.com. Що нового принесе з собою переформатування міліції в поліцію?

Бази даних

71513

Ймовірно, ведення 18 власних і доступ до близько 20 державним базам даних поліцейським відкриють неспроста – тепер тим, хто ховається від сплати податків або використовує фальшиве нотаріальне доручення, не говорячи про автомобілі-двійників і інші подібні ситуації, буде несолодко. З одного боку такі можливості, описані в статті 25, обмежують право громадянина на приватність, з іншого боку – фальсифікувати документи або ховатися від держорганів за наявності “цікавих” причин стане куди складніше.

Дактилоскопія

Згідно з окремими пунктами статті 23, поліцейський отримує право зажадати зняття відбитків пальців, навіть при адміністративному порушенні, тобто, наприклад, при порушенні тих же Правил дорожнього руху. Результати сканування відбитків пальців будуть занесені в поліцейську базу даних.

Перевірка документів

Поліцейський може вимагати документи у будь-якого громадянина (не лише у водія, а у пасажирів, пішоходів і так далі) при досить широкому переліку обставин. Стаття 32 надає право поліцейському вимагати документи у будь-якого громадянина, наприклад, якщо є підстави вважати, що у такої особи є намір вчинити правопорушення.

Поверхневий огляд

Розширює права поліцейських і стаття 34. Візуально або за допомогою спецобладнання поліцейський може провести поверхневий огляд людини або автомобіля. У автомобілі можна оглядати салон і багажник. Серед підстав для огляду є і досить “розмите”: “якщо автомобіль або громадянин знаходиться в тому місці, де може статися кримінальне правопорушення. Тобто, тільки “може статися”.

Невідомо якою буде практика, але по таких принципами достатньо мати ніж на кухні, щоб поліцейський міг зарахувати це як високу вірогідність до кримінального правопорушення.

71514

Обмеження володіння автомобілем

Стаття 37 дозволяє поліції обмежити пересування транспортного засобу або обмежити (тимчасово) право володіння ним, якщо є підстави вважати, що власник такого ТЗ може завдати збитку собі або іншим особам. Тепер варто акуратно рушати з місця, без свисту гуми і також акуратно водити в цілому, оскільки для вашої ж безпеки ваш автомобіль можуть тимчасово відібрати.

Фото-відео фіксація

Закон дозволяє поліцейським (ст. 40) використати фото- і відеокамери, радари, як власні (стаціонарні і мобільні), так і ті, що знаходяться у володінні інших осіб з метою підтримки правопорядку. Закон не забороняє знімати на відео дії поліцейського патрульного, але також і не забороняє проводити зйомку.

Примусова зупинка транспорту

71515

Стаття 44, про спецзасоби, надає право поліції застосовувати засоби примусової зупинки транспорту, якщо водій не виконав законні вимоги поліцейського відносно зупинки ТЗ, або якщо дії водія несуть загрозу життя і здоров’ю людей. Застосування таких засобів виправдане, якщо це необхідно для пропорційного захисту громадського блага.

Заборонено примусово зупиняти мотоцикли, мопеди і моторолери, ТЗ які здійснюють пасажирські перевезення, а також на гірських дорогах, тунелях, залізничних переїздах і ділянках з обмеженою видимістю.

Ще нового

Поліцейські отримують право використати електрошокери (раніше такі засоби були заборонені) і маркерну фарбу. Тепер, наприклад, при масових хуліганствах, усіх учасників можуть обприскати спеціальною фарбою, і далі затримати на підставі “маркіровки” цим засобом.

document.write(«»);