«Це саме той довгоочікуваний закон, який має провести революцію у взаєминах між громадянами і органами внутрішніх справ у питаннях фіксації порушень правил дорожнього руху», — хвалив з трибуни парламенту новий закон про покарання порушників на дорозі Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ.

Закон, який ініціював уряд, а Рада ухвалила у вівторок 267 голосами, ще має підписати президент.

Закон регулює роботу автоматичних фото- і відеокамер на дорогах і дає можливість штрафувати власників авто дистанційно. Їм просто надсилатимуть документи про порушення з інтернет-посиланням на фотографії чи відео з доказами.

null

Цей знак нарешті може стати в пригоді

Серед інших нововведень – запровадження штрафних балів, зменшення штрафів до нижньої межі та заборона вилучати права без рішення суду.

Але не всі погоджуються з урядом у тому, що такий закон служитиме суспільству.

«Ми приймаємо драконівській закон про дорожній рух, який по суті судитиме українців абсолютно в закритому режимі та скасовує презумпцію невинуватості», — заявив депутат Юрій Левченко зі «Свободи».

Закон передбачає, що порушення, зняті автоматичними камерами, розглядатимуть без водія чи власника авто.

За словами Антона Геращенка, це зумовлено тим, що порушень може бути надто багато. «Ми не можемо з кожного приводу, яких можуть бути сотні тисяч, викликати всіх громадян при створенні цього адміністративного протоколу», — сказав він.

Якщо ж громадянин, який отримав штраф, оскаржить його в суді, то справу розглядатимуть у звичному відкритому режимі.

null

Розпізнати водія іноді неможливо, навіть якщо сфотографувати авто спереду професійним об’єктивом. Тому штрафуватимуть власників, а не тих, хто був за кермом

«Це не я керував»

Підстави говорити про презумпцію невинуватості панові Левченку дала інша норма закону.

У ній ідеться про те, що якщо порушення ПДР зняла автоматична камера, то відповідати за це має не той, хто був за кермом, а той, на кого зареєстрований автомобіль.

Саме така схема діє в більшості західних країн зі схожою системою. Це пов’язано з тим, що і людині, і комп’ютерній програмі простіше розпізнати номер автомобіля, ніж особу водія за його нечіткою фотографією. До того ж, водія не завжди буде видно на фото чи відео.

Якщо власник автомобіля не погоджується зі штрафом, який прийшов поштою, то може оскаржити його в суді.

У нас величезна кількість людей часто їздять кілька разів на місяць, і в них не такі великі доходи, щоб оплачувати штрафиАнтон Геращенко, депутат парламенту

Закон передбачає дві підстави для звільнення власника від відповідальності. По-перше, якщо його авто чи номерний знак викрали, а по-друге, якщо за кермом справді був хтось інший. У першому випадку треба повідомити про крадіжку правоохоронців, а в другому, водій, який попався на порушенні правил, має сам заявити про себе в поліцію протягом двох тижнів після того, як власникові авто виписали штраф.

Як розповіли ВВС Україна в адвокатській фірмі «Грамацький і партнери», для звільнення від відповідальності з поясненням «це не я керував» передбачається, що між власником авто і особою, якій він довірив кермо, є довірливі відносини.

«Настільки довірливі, що ця особа сама повинна визнати порушення, про що повідомити в поліцію. В іншому випадку відповідатиме особа, на яку зареєстровано транспортний засіб», — розповів адвокат Михайло Сорока.

Якщо ж реальний порушник не хоче платити штраф, надто довірливий власник автомобіля повинен заплатити його сам, а потім має право через суд вимагати компенсації від того, хто був за кермом, пояснив юрист.

Генеральна довіреність

Навряд чи закон сподобається тим, хто свого часу продав машину «за генеральною довіреністю», щоб скоротити паперову тяганину і заощадити на податках. Іншими словами, такий власник передав покупцю техпаспорт, але не право володіти чи користуватися машиною.

У такому випадку, як пояснив юрист Михайло Сорока, автомобіль залишається зареєстрованим на колишнього власника, який, згідно з новим законом, відповідатиме за всі порушення, що їх зафіксували автоматичні камери, коли за кермом був уже інший водій. І якщо реальний порушник не визнає вчасно своєї провини, штраф доведеться заплатити тому, хто за документами досі володіє автомобілем.

Депутати розглянули поправку, яка мала виправити цю ситуацію, але не ухвалили її.

Як пояснив Антон Геращенко, ті, хто продав машину через довіреність, матимуть час переоформити документи, щоб продати машину за всіма правилами.

null

Закон також зменшив штрафи за порушення ПДР до нижньої межі, позбувшись так званих «вилок»

«Індульгенція»

Особливо гарячі дискусії серед депутатів викликала норма про 150 балів на штрафи, які нараховуються власникам авто раз на рік.

За кожне порушення правил, зафіксоване автоматично, з автовласників знімають певну кількість балів, і лише коли вони закінчаться, починають діяти справжні, гривневі штрафи. Це означає, що на початку кожного року певну кількість порушень можна буде зробити цілком безкарно, якщо поруч немає патрульних.

Приміром, водій зможе під носом у камери вчинити без штрафу три з таких правопорушень: перевищити швидкість на більш ніж 20км/год., проїхати на червоне світло, порушити правила обгону чи поговорити по телефону за кермом. Кожен такий вчинок коштує 50 штрафних балів.

Ви маєте право тепер певний час порушувати – і вам нічого за це не будеЮрій Левченко, депутат парламенту

Така «індульгенція», на думку депутата Левченка, не тільки не сприятиме правопорядку, а й навпаки – стимулюватиме порушників на дорогах.

«Тепер ви маєте право певний час порушувати – і вам нічого за це не буде», — розгнівано сказав парламентар.

Депутат і представник МВС Антон Геращенко визнав, що профільний комітет вагався, чи варто запроваджувати систему балів, та все ж вирішив, що варто.

Одна з причин, за словами депутата, — в тому, що чимало українців через кризу в країні «зубожіли» і не мають грошей на штрафи.

«У нас у державі Україна величезна кількість людей їздять часто кілька разів на місяць, і в них не такі великі доходи, щоб оплачувати штрафи», — сказав парламентар.

Він також натякнув, що в майбутньому систему балів, можливо, скасують.

«Це зроблено для того, щоб наші люди звикли до цієї системи відеофіксації. Буде величезна кількість моментів, коли ця система запрацює на повну потужність. Це займе півроку-рік. Тоді й будемо дивитися по ситуації і, можливо, вони… Поки що прошу цю систему залишити», — сказав пан Геращенко.

Встановлювати нові камери будуть за рахунок державного та місцевих бюджетів. Закон також дозволяє залучати для цього кошти приватних інвесторів.

null

Нові патрульні не отримали права штрафувати порушників за неправильну стоянку за відсутності водія

Тротуар як парковка

Закон дозволить нарешті навести порядок на дорогах, сказав Антон Геращенко. «Зокрема, (можна буде вирішити – Ред.) питання з незаконними зупинками на пішохідних переходах, у тих місцях, де гуляють люди, які зараз фактично безкарні», — додав він.

Проте чинні Правила дорожнього руху дозволяють паркуватися скраю тротуарів, якщо для пішоходів залишається хоча би 2 метри, і ця норма продовжує діяти.

Чинною залишається й інша вимога: для того, аби поліцейський міг оштрафувати неправильно припарковане авто, потрібно, щоб на місці був водій.

null

Типова ситуація на вулицях українських міст

Новий закон дозволяє скласти протокол без присутності водія лише у випадку, якщо порушення помітила автоматична камера. А що робити, коли камери на дорозі нема, а тротуар чи пішохідний перехід перегородило авто, водій якого пішов на кілька годин по справах?

У коментарі ВВС Україна пан Геращенко сказав, що патрульним дадуть можливість вивозити автомобілі, які заважають дорожньому руху, на штрафмайданчик.

«Ця ситуація буде детально прописуватися додатковими нормативними актами», — сказав він.

Але в новому законі визначено єдину умову, за якої машину можна евакуювати: «Виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху».

Щоб не виникало сумнівів, закон містить ще й таке уточнення: «У випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво не перешкоджає дорожньому руху, такий транспортний засіб не може бути доставлений для зберігання на спеціальний майданчик”.

Тож постає практичне питання: чи суттєво заважає припаркований на тротуарі джип дорожньому руху? Від відповіді на нього залежить порядок на вулицях.

document.write(«»);