Уявлення про те, що таке сімейний автомобіль, складно назвати сталим. Хтось скаже, що для сім’ї досить звичайного «ланоса», комусь подавай «спеціалізоване» авто на кшталт Grand C4 Picasso, а хтось скаже, що нічого кращого за BMW X5 для сім’ї ще не вигадали, пише Автотема з посиланням на НВ.

І все ж, вдавшись до деяких узагальнень, можна сказати, що головні вимоги до сімейного авто — це простір в салоні і багажнику, практичність і, звичайно ж, безпека.

Візьмемо популярний бюджет «до $15 тис» і подивимося, які авто стануть найбільш вигідною покупкою на вторинному ринку.

Citroen Grand C4 Picasso 2014−2015 рр

Ідеальний сімейний автомобіль за версією французьких інженерів і дизайнерів.

Миролюбний зовнішній вигляд.

«Овочеві», але економічні двигуни.

Величезний салон з безліччю трансформацій — роздільні підлокітники попереду, роздільні сидіння другого ряду (можна посунути крісло з дитиною вперед, щоб мамі, яка сидить попереду було зручніше дотягуватися до неї).

Окреме дзеркальце заднього виду, спрямоване на другий ряд сидінь. Безліч кишеньок і підстаканників.

Об’ємний багажник (в якому, звичайно ж, ховаються ще два сидіння). І багато іншого.

Grand C4 Picasso повністю підпорядкований ідеї сімейного авто. І з цієї точки зору, фактично позбавлений недоліків. Слабкі мотори і тупуватий «робот» в цьому контексті згадувати не будемо — приймемо як даність, що Grand C4 Picasso в принципі не може зацікавити людей, які люблять поганяти. Зате мати витрата 5−6 л на 100 км на автомобілі, в який вміщаються всі ваші діти і теща з її дачним урожаєм, це непогано.

З точки зору надійності і вартості обслуговування все не так радісно. «Французи» за цими параметрами ніколи вище середнього не піднімаються. І Grand C4 Picasso — не виняток.

Для авто з пробігом більше 100 тис км особливу увагу варто приділяти «роботу» — це далеко не найживучіший агрегат. Двигуни, що бензин, що дизель, на Grand C4 Picasso тягнуть на звання «міцних» середнячків — до 200 тис км проблеми з ним бувають рідко.

Ходова досить ніжна. При їзді по українським дорогам втручання по дрібниці вимагає не рідше разу на рік. Після 100 тис км ходова вимагає серйозних перегородок, бажано з використанням оригінальних запчастин. китайські «аналоги», за словами майстрів профільних СТО, найчастіше ходять недовго, а також мають властивість скрипіти і стукати на рівні зношених оригінальних деталей.

За статистикою продажів запчастин, власники Grand C4 Picasso найчастіше замовляють стійки стабілізатора, амортизатори, кульові опори, сайлентблоки балки і важелів, кермові тяги і їх наконечники, різні лампочки і датчики.

Словом, Grand C4 Picasso — аж ніяк не найнадійніший і безпроблемний автомобіль, але його «зарядженість» на сімейні потреби для багатьох може компенсувати всі ці недоліки.

Toyota Venza 2010−2012 рр

Venza — досить дивний автомобіль. Це щось середнє між великим хетчбеком і мінівеном. Повнопривідну версію 3,5 л можна c натяжкою вважати кросовером. Хоча на ринку частіше зустрічається передньопривідна версія Venza з 2,7-літровим мотором.

Тут просторий салон і великий багажник. І загальне відчуття, що купив «велику і солідну» машину, яка до того ж може похвалитися спорідненістю з Camry і вельми солідним шильдиком. Словом, це непоганий вибір на роль сімейного авто.

Особливо, якщо вас мало хвилюють питання керованості, з якої у Toyota традиційно справи йдуть не дуже. Зате порожнє кермо і ставна підвіска зазвичай до вподоби водіям, які люблять спокійну їзду.

З цієї точки зору немає сенсу ганятися за 3,5-літровим мотором, можливостей 2,7-літрового вистачає з головою. А ось повний привід, звичайно, не завадить.

З точки зору надійності Toyota завжди попереду планети всієї. Хоча варто розуміти, що ремонт тут аж ніяк не дешевий. Оригінальні (або якісні неоригінальні запчастини) коштують зовсім недешево. А використання дешевого «неоригіналу» при ремонті лише призведе до поступового перетворення Toyota на якийсь умовно-китайський автомобіль.

Обидва двигуни, які зустрічаються на Venza, досить надійні, але у 3,5-літрового можна зіткнутися з горезвісною проблемою 5-го циліндра (в ньому часом з’являються надири і падає компресія через недостатнє охолодження і невдале розташування повітряного фільтра).

АКПП на Venza в цілому дуже живуча, і рідко вимагає ремонту на пробігах до 250−300 тис км.

Ходова теж «живе» довго, але за умови, що її ремонтують з використанням оригінальних запчастин.

Слабке місце Venza — рульова рейка, вона часто починає стукати вже до 150 тис км. В ідеалі її варто міняти на оригінал, що буде зовсім недешево (близько $1000), але будь-які спроби реставрації її в гаражних сервісах дають лише 20−30 тис км спокійного життя. Потім люфти, хрускоти і стуки повернуться.

Volswagen Touran 2012−2014 рр

Якщо вам подобається Golf, але у вас народилася третя дитина, а теща невпинно гладшає на дерунах власного приготування, придивіться до Touran.

Це — не машина, а просто гімн німецькій прагматичності. Посадка ідеальна, що попереду, що позаду. Хіба що в третьому ряду тісно, але це твердження буде справедливе для будь-якого авто цього класу.

Щільна, але в той же час комфортна підвіска, відмінна керованість і цілком пристойна динаміка (не в останню чергу завдяки чутливій коробці DSG) — це безперечні плюси Touran.

До надійності питання, звичайно ж, є. Бо сучасний німецький автопром геть забув про своє коріння. Турбота про довговічність і простоту ремонту давно поступилася місцем чистому маркетингу.

Двигуни з безпосереднім уприскуванням і вищезгадані «роботи» DSG — радують поки автомобіль новий. Але вже ближче до 100 тис км можуть доставляти масу клопоту. Обираючи старий Touran краще не скупитися на професійну діагностику на спеціалізованому СТО, а то потім буде «трошки боляче», як кажуть в Одесі.

Майстри радять брати Touran з дизельними двигунами. За належного догляд увони не завдають клопоту довше, ніж бензинові.

Статистика продажів запчастин говорить про регулярні ремонти ходової (стійка стабілізатора, опора амортизатора, сайлентблоки важелів, маточина колеса, опорні підшипники) і різних питаннь електроніки (датчики, лампочки, блоки управління) і двигуна (прокладка впускного колектора, турбіна).

Subaru Outback 2010 — 2013 рр

Цей японський кросовер в Україні користується великою популярністю. Просторий автомобіль з великим багажником і відмінною прохідністю. Виразна керованість і непогана динаміка. Словом, відмінний вибір для батька сімейства, який хоче і машину достатньо «чоловічу» і при цьому не слухати бурчання дружини, що сумки і коляски не вміщаються.

Subaru робить досить надійні і добротні авто. Але в ремонті вони досить дорогі та вимагають обслуговування на спеціалізованих СТО.

Бензиновий мотор 2,5 л, який найчастіше зустрічається у нас, цілком надійний, і якщо його не насилувати, спокійно ходить 300 тис км і вище без серйозних ремонтів. Те ж саме можна сказати про субаровский варіатор. «Укласти» його раніше, ніж на 250 тис км можна хіба що вбиваючи машину на бездоріжжі або намагаючись брати участь в гонках.

Ходова здатна довго чинити опір українським дорогам, але ремонтувати її — задоволення не з дешевих.

Статистика продажів запчастин говорить не тільки про регулярні ремонти ходової, але і про увагу до електрики і двигуна.

Майстри профільних сервісів рекомендують утриматися від покупки дизельних Outback. У нас дизельні версії офіційно не продавалися, тому такі мотори залишаються екзотикою. У них є специфіка, на якій мало хто розуміється. Є ризик нарватися на клопоти, яких і ворогу не побажаєш.

Volvo XC70 2008−2010 рр

Додамо трохи преміума. Злегка «Піднятий» універсал Volvo XC70 — один з найбільш комфортних і надійних автомобілів у своєму класі.

Він коштує зовсім не дешево, тому в нашому бюджеті — це буде найбільш старий автомобіль.

Обираючи XC70, ви купуєте споконвічну шведську надійність (ця модель з’явилася ще до продажу Volvo китайцям), пристойний комфорт, відмінну місткість і престиж.

Так що для заможної сім’ї — це чудовий вибір. Головне — упевнитися, що в вашому місті є профільний сервіс Volvo. Адже це не та машина, з якою можна сунутися в будь-який гараж.

У деяких містах офіційний сервіс Volvo — це просто звичайний Ford (спадщина тих часів, коли концерни партнерствували), і це далеко не кращий варіант.

Запчастини на Volvo ніколи не були дешевими, але в останні роки ситуація стала трохи виправлятися — з’являється багато якісного «неоригіналу».

Майстри радять уникати передньопривідних версій XC70 з фордовськими моторами і коробками передач. Найкраще зарекомендували себе шведські мотори — 2,4-літровий дизель і 3,2-літровий бензиновий мотор.

Ходова у Volvo відрізняється винятковою надійністю, якщо не гвалтувати машину на поганих дорогах, то відвідувати СТО доведеться не часто.

Великий плюс XC70 — надійна електрика і дуже якісна сталь кузова. Небиті машини наполегливо відмовляються іржавіти незважаючи на всі зусилля українських дорожніх служб, що посипають вулиці хтозна-чим всю зиму.