Влітку в Україні дефіцит пального послабився: постачальників стало більше, ціни впали, а черги на АЗС зникли. Зменшилося і споживання. Однак розслаблятися не можна, і попереду з бензиновою кризою може бути ускладнення.

Що чекає водіїв, розповів директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн, повідомляє «Сьогодні».

Робити довгострокові прогнози складно, але проблема точно залишиться

Експерт пояснив, що світовий ринок нафти дуже змінюється через санкції проти російського агресора. Ніхто поки не розуміє, як відмова від російських ресурсів вплине на дефіцит пального в Європі і на його ціни. Але однозначно тиск на ЄС буде, а відповідно відчують його і українці. І чим більшим буде дефіцит пального в Європі, тим дорожче та важче нам буде його купувати.

Поки що в нашій країні відчувається спад бензинової кризи. Але те, що на АЗС більше немає черг, не означає, що криза зникла.

«Цей відносний спокій на ринку пального оманливий. По-перше, попереду жнива і високий сезон, під час якого споживання в Україні може зрости на третину. Тож зараз перед українськими компаніями стоїть завдання забезпечити ще більші обсяги постачання», – пояснив Куюн.

По-друге, за словами експерта, є проблеми з імпортом. Україна створила підвищений попит на пальне, і в сусідніх країнах, звідки ми його постачаємо, уже перевантажені усі можливі потужності. Є ще й інший аспект: у цих країнах також зростає сезонне споживання, тому є ймовірність, що їхні уряди намагатимуться обмежити поставки в Україну, щоб забезпечити внутрішні потреби.

«У таких умовах для нас буде дуже небезпечним жити ілюзіями і вважати, що паливна криза вже позаду. Навпаки, вже зараз необхідно працювати над диверсифікацією та розширенням каналів постачань. Причому працювати над цим необхідно не тільки бізнесу, але й державі. Потрібен ефективний діалог з урядами країн, через які ми можемо наростити постачання нафтопродуктів», – наголосив Куюн.