В Україні очікується продовження зростання вартості бензину та дизеля. За прогнозами, вони додадуть у ціні ще близько 2 грн/л. Причина – значне відставання їхньої динаміки від темпів зростання оптових.

Про це повідомляє OBOZREVATEL із посиланням на Enkorr. Зазначається: річ у тім, що через наявність запасів і не завжди чесну конкуренцію з боку «гравців-оптимізаторів», зростання цін на АЗС «не встигає» за здорожчанням на оптовому ринку. Так:

  • протягом січня-травня 2023 року спред (різниця між найвищою ринковою ціною купівлі та найнижчою ринковою ціною продажу) між гуртом та роздробом становив 9,7–9,8 грн/л;
  • зараз він майже вдвічі менший.

І хоча, зазначають аналітики, за великим рахунком «цей показник можна приймати як індикатор роздрібної націнки», найімовірнішим розвитком подій є зростання цін на АЗС «не більше, ніж на 2 грн/л». На що вказують:

  • значне скорочення маржі у невеликих мереж АЗС, які «працювали в серпні з мінімальною за останні півтора роки націнкою»;
  • близькість цінової позначки 60 грн/л – перетинати яку, мабуть, особливого бажання в учасників ринку немає.

«Очевидно, новий ціновий рівень та близькість неприємної позначки 60 грн/л призведуть до скорочення націнки АЗС. Відповідно, ймовірний потенціал подорожчання роздрібу становить не більше 2 грн/л», – резюмується в матеріалі.

Чому ціни почали зростати

Причин здорожчання пального дві. Перша – повернення «довоєнних» податків на пальне.

Друга випливає з першої: запаси бензину і дизпалива, закуплених мережами АЗС ще до повернення податків, вичерпалися. Нові ж обсяги закуповуватимуться вже з урахуванням нових/старих податків.

«Червневе пальне, «доподаткове», вже закінчується. А ціноутворення липня просто в іншій площині, на кілька поверхів вище лежить», – пояснив засновник Prime Group TM Дмитро Леушкін.

Пальне здорожчало більш ніж на 4 грн/л

Водночас, за місяць – з 31 липня до 31 серпня – вартість бензину А-95 зросла відразу на 4,41 грн/л – до середніх 52,99 грн. Дизель подорожчав ще більше – на 4,84 грн/л до 52,62 грн.