В Україні готують законодавчі зміни, спрямовані на боротьбу з незаконним обігом палива та з неякісним автомобільним пальним, т.зв. бодягою. Так, Комітет Верховної Ради (ВР) з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував ухвалити відповідний законопроєкт у першому читанні.

Про це повідомив глава податкового комітету Данило Гетманцев («Слуга народу»), пише OBOZREVATEL. Як уточнив перший заступник голови цього ж комітету Ярослав Железняк («Голос»), за проголосував 21 член комітету, утримався один. Йдеться про законопроєкт №10215, який було зареєстровано в парламенті 6 листопада.

За словами Гетманцева, нові правила передбачають віднесення до підакцизної групи товарів нафти та газового конденсату. Це дозволить контролювати їхній оборот і сприятиме зменшенню на ринку кількості неякісного пального, а також збільшенню надходжень до бюджетів, вважає нардеп.

«На жаль, в Україні сьогодні часто переробляють газовий конденсат на прямогонний бензин, який надалі використовується як основний компонент для приготування бензинів, які не відповідають вимогам чинного технічного регламенту», – пояснив Гетманцев.

Як ідеться в пояснювальній записці до законопроєкту, загальний обсяг ринку газового конденсату в Україні становить приблизно 70 тис. тонн на місяць. Цього достатньо для виробництва близько 60 тис. тонн неякісних бензинів та близько 10 тис. тонн дизельного палива, яке також не відповідає вимогам технічного регламенту.

«Як правило, таке «некондиційне» паливо вводиться в обіг не як моторне пальне, а як різноманітні розчинники або суміші вуглеводнів. Серед суб’єктів, що переробляють газовий конденсат, також широко поширена практика здійснення фіктивних угод. Нерідко ця сировина переробляється в неякісний бензин, який надалі продається «за готівку», а товарні залишки начебто продаються підприємствам реального сектору економіки, які звітують про використання газового конденсату як пальне для котлів та печей. З цих обсягів не сплачується акцизний податок та ПДВ», – зазначено у документі.

Железняк уточнив, що законопроєкт був розроблений спільно з Міністерством фінансів України та бізнес-асоціаціями. Нардеп перерахував такі головні новації:

  • віднесення нафти та газового конденсату до підакцизних товарів з нульовою ставкою акцизу;
  • розширення переліку розчинників, що належать до підакцизних товарів та інструменту векселів для них;
  • вдосконалення системи відстеження руху пального.