Блокада кордону з Польщею створює проблеми для здійснення імпорту в нашу країну різних товарів, зокрема й пального, яке необхідне як для посівної кампанії, так і для армії. «Апостроф» з’ясовував, чого чекати від цін на нафтопродукти, і чи буде дефіцит бензину та дизеля.

Протестувальники тиснуть на газ

Блокування кордону між Україною і Польщею триває. І існує значна ймовірність того, що з 1 березня до польських фермерів приєднаються представники автоперевізників, які проводили на кордоні свої протести з осені минулого року, але потім взяли паузу.

Блокада ускладнює не лише здійснення українського експорту, зокрема аграрного, але й завезення до нашої країни багатьох товарів, які забезпечують роботу економіки і армії. Особливе занепокоєння викликає автомобільне пальне. Від імпорту цієї групи товарів Україна залежить майже на 100%, оскільки після широкомасштабного вторгнення росіяни найперше націлилися на знищення виробничих потужностей і баз зберігання нафтопродуктів.

Зрозуміло, що пальне для потреб армії, бізнесу, сільського господарства, приватного транспорту сьогодні завозиться через західний кордон. І перекриття значної ділянки цього кордону неминуче впливає на об’єми і регулярність постачання.

Ринок вже відреагував на поточні події. Після 9 лютого, коли поляки почали перекривати перші пункти пропуску, ціни на всі види пального почали підвищуватися.

«Найбільше блокування кордону вплинуло на ринок скрапленого газу, — розповів «Апострофу» експерт «Нафторинку» Олександр Сіренко. — Польща є найбільшим постачальником цього пального в Україну. На неї припадає близько 40% нашого імпорту».

При цьому ринок газу критично залежить саме від автомобільних перевезень.

«Дизель і бензин технічно можна транспортувати залізничними цистернами, тож у випадку закриття автошляхів існує альтернативний спосіб доставки, — сказав в коментарі «Апострофу» директор консалтингової групи «А-95″ Сергій Куюн. — В той же час, скраплений газ може перевозитися лише спеціальними автоцистернами. Тож блокування транскордонних автошляхів призводить до того, що перевезення просто припиняються».

За словами експерта, наразі машини з газом з польського кордону спрямовуються в об’їзд — через Словаччину, Угорщину і Румунію. Це тягне за собою збільшення часу і вартості перевезення, через що кінцева ціна ресурсу на АЗС може зрости на 3 гривні за літр.

«Українські трейдери вже купують газ по 47 тисяч гривень за тонну, — додає Олександр Сіренко. — Це приблизно 25,65 гривень за за літр. З урахуванням всіх додаткових витрат це означає, що на АЗС цей газ коштуватиме близько 29-30 гривень за літр. А деякі мережі, які утримують вищу маржу, продаватимуть його по 33-35 гривень».

Однак газ, який поїхав в обхід польського кордону, до АЗС ще масово не дістався. Мережі поки що торгують пальним, завезеним раніше, а тому ціни зростають доволі повільно: за час блокади середня роздрібна ціна зросла до 27,6 гривень. Тож основна хвиля подорожчання ще попереду.

Газ польський чи російський

Але є ще одна тенденція, яка хвилює експертів — наполегливе проникнення на вітчизняний ринок газу російського виробництва. Вжиті урядом влітку 2023 року спеціальні заходи на митниці, які були покликані перекрити постачання з країни-агресорки, дали лише тимчасовий ефект. Бізнес пристосувався до нових умов, ускладнив «схеми» і знову знайшов спосіб завозити російське пальне.

«Раніше польські постачальники отримували російський газ, міняли документи щодо його походження і продавали українським трейдерам, — розповідає Сергій Куюн. — Після того, як були внесені зміни до законодавства, які зобов’язали вказувати виробника газу, російський газ зник з ринку. Проте згодом ці постачальники отримали в Польщі ліцензії на виробництво газу і зараз вже видають офіційні сертифікати про те, що газ вироблений у ЄС. Як результат, частка «польського» (а насправді російського) газу на нашому ринку за останні місяці зросла з 5 до 40 %».

Відтак, на думку Олександра Сіренка, блокада українсько-польського кордону має принаймні один позитивний момент: вона, хоча б, тимчасово, ускладнить схему постачання російського газу.

«А вже незабаром він може повністю зникнути з українського і європейського ринку, — зазначив експерт. — В кінці нинішнього року закінчується дія винятку в санкціях проти російських нафтопродуктів, зробленого для скрапленого газу. І підприємства з Польщі і країн Балтії втратять можливість завозити його з Росії».

Не Польщею єдиною

Вітчизняні ринки бензину та дизелю також страждають від блокади, хоча й меншою мірою, ніж ринок газу. По-перше, це пов’язано з тим, що ці нафтопродукти можна перевозити залізницею, що зменшує залежність від автотранспорту. По-друге, як каже Сергій Куюн, напрямки постачання до України бензину і дизелю набагато більш диверсифіковані, і на Польщу припадає набагато менша частка цих ринків.

Ціни на ці види пального останнім часом також пішли вгору, хоча не суттєво. І головною причиною цього теж стала блокада, але інша.

«Останнім часом на світовому ринку почала підвищуватися вартість нафти, — говорить Сергій Куюн. — Якщо на початку року барель коштував 77 доларів, то зараз ціна коливається на позначці 83 долара, що тягне за собою здорожчання бензину і дизелю. Одним з основних факторів, які зумовлюють підвищення цін, є напади єменських хуситів на судна в Червоному морі. В результаті рух через Суецький канал значно скоротився. Танкери частково пішли в обхід Африки, а частково — взагалі зупинилися до з’ясування обставин. Це тисне на світову ціну».

На підвищення світових цін зреагував і вітчизняний ринок.

«Найбільший вплип підвищення цін на нафту справило на дизельне пальне, — говорить Олександр Сіренко. — Воно подорожчало в середньому на 1,6 гривні (за 1 літр). Причому найбільше зростання спостерігалося на тих заправках, які до того торгували за найнижчими цінами, включно з «Укрнафтою» (перебуває у власності держави, — «Апостроф»). В той же час, ціни у великих мережах, де пальне дорожче, зросли набагато менше — на 50-70 копійок. Ціна бензину поки що зросла менше — в середньому на 30 копійок».

Дизелю вистачить

Вартість бензину та дизелю багато в чому залежатиме від світових котирувань нафти. Тобто від ситуація на Близькому Сході і в акваторії Червоного моря.

Крім того, свій «внесок» у подорожчання нафтопродуктів в Україні можуть зробити польські протестувальники – якщо заблокують залізницю. Тож, сказати, скільки коштуватиме пальне за тиждень, місяць, півроку — зараз не наважується ніхто. Так — ціни зростатимуть. Але інше питання – а чи буде дефіцит, враховуючи те, що наближається сезон весняних польових робіт, та попит на дизельне пальне зросте?

«Деякі трейдери дійсно побоюються дефіциту, — зазначив Сергій Куюн. — Проте, скоріше за все, ринку це не загрожує. Цього разу транспортники краще підготувалися. Якщо під час перших блокувань вони спочатку дещо розгубилися, що призвело до затримок з постачанням пального, то зараз вони, навчені досвідом, оперативно перенаправляють потоки пального в обхід польського кордону. Це дозволяє забезпечити безперебійне постачання і повне задоволення внутрішнього попиту».