Здається, він бігав по наших вулицях зовсім недавно – ми всі його пам’ятаємо, симпатягу «рафіка». Але в кращі роки його кермо було доступним лише обраним, і тому мікроавтобус був овіяний тонким ореолом загадковості і романтики. Сьогодні у нас є можливість покопатися в його таємниці.
У наших руках сьогодні – остання з моделей Ризької автомобільної фабрики, РАФ-2203, в одній з найбільш поширених версій – пасажирській. Чутки приписують їй цілий комплект ексклюзивних особливостей – розберемося з ними.

1. РАФ – тільки для держслужби
Велика частина машин використовувалася в ролі маршрутних таксі, службових авто для поїздок персоналу в різних установах, як карети швидкої допомоги, в органах МВС та інших держструктурах.
2. Комфортний і динамічний
На нашій зупинці чекали жовтих автобусів і представниці прекрасної статі. Приємно здивовані відмінно відреставрованим яскраво-зеленим мінівеном, жінки відзначали, що РАФ-2203 запам’ятався їм як комфортабельний автомобіль. Це правда. Навіть звичайні пасажирські версії оснащувалися м’якими широкими сидіннями, а не примітивними «табуретками», як на сучасних маршрутках. Чого вже говорити про «люксові» виконання прибалтійського мікроавтобуса – а таких випускалося чимало. Комфорт також забезпечувала цілком собі «легкова» підвіска з довгим ходом, м’якими пружинами і ресорами.
Про динамічність випробуваного нами автомобіля можна сперечатися, але нудним він мені точно не здався. Враження за кермом найяскравіші: сиджу перед передньою віссю, дорога біжить буквально мені під ноги, і звичайно, динаміка розгону в такій позиції відчувається яскравіше, ніж в авто традиційного капотного компонування. З повним завантаженням (вантажопідйомність мікроавтобуса дорівнює 895 кг, потужність двигуна – 95 к.с.) він з місця до 60 км/год розганяється за 14 секунд, до «сотні» – більше 25 секунд. Навіть за мірками 1980-х цифри не дуже, але, повторюся, мікроавтобус з одним-двома пасажирами суб’єктивно здається досить жвавим.
3. Недовговічний

РАФ-2203 - тест-драйв легендарного радянського мінівена

 

РАФ-2203 - тест-драйв легендарного радянського мінівена

 

РАФ-2203 - тест-драйв легендарного радянського мінівена

 

РАФ-2203 - тест-драйв легендарного радянського мінівена

 

РАФ-2203 - тест-драйв легендарного радянського мінівена

 


В автогосподарствах ризький автомобіль здобув славу надійного і невибагливого транспорту, за що варто дякувати в першу чергу донору платформи – Волзі ГАЗ-24. Одночасно автомобіль був слабкий конструкцією кузова, через що машину офіційно могли списувати вже через три роки інтенсивної експлуатації.
4. Тільки пасажирський мікроавтобус
Наступний міф про РАФ можна розвіяти навіть коротким переліком інших типів кузовів цього авто: фургон, бортова вантажівка, пікап, і навіть сідельний тягач. І цей список ще можна продовжувати. Поява першої групи нетрадиційних для Ризької автомобільної фабрики автомобілів було пов’язано з проведенням в Москві ХХ Олімпійських ігор. Саме під цю подію в Латвії побудували кілька варіантів спеціалізованих пікапів і сідельних пасажирських автопоїздів. Друга, більш велика, група різних варіацій кузовів, відмінних від пасажирського мікроавтобуса, з’явилася на рубежі 90-х. Коли розпався Радянський Союз і всі підприємства втратили гарантованих плановою економікою споживачів, їм довелося заново завойовувати ринки і шукати потенційних клієнтів. Для нового ринку прибалти створили бортові вантажівки з посиленим шасі в варіантах, паталогоанатомічні фургони, інкасаторські бронеавтомобілі, «кінопересувки» та ін. На жаль, таке розширення модельного ряду не врятувало підприємство від банкрутства і закриття.

5. Найкраща радянська маршрутка
Чекаючи своєї жовтої маршрутки – повноцінного дев’ятиметрового автобуса, один із сучасних пасажирів повідав нам, що вважає саме РАФ-2203 ідеальним маршрутним таксі Радянського Союзу. З ним ми не можемо не погодитися. У багатьох містах колишнього СРСР Латвії працювали на маршрутах віддалених мікрорайонів, куди запуск повнорозмірних автобусів був недоцільним. З кінцевої зупинки «рафіки» відправлялися в міру заповнення сидячих місць, стоячих пасажирів не брали, всі розміщувалися в зручних кріслах і диванах і могли вийти на вимогу – всюди, де дозволяли Правила дорожнього руху. Також і підсісти на борт можна було будь-де, «проголосувавши» прямо з узбіччя – на те воно і таксі, і відмінність від звичайного таксомотора була тільки в тому, що рухалися Рафи за заздалегідь визначеним маршрутом.
6. Унікальний у всьому світі
Сам по собі РАФ-2203 чимось винятковим в світових масштабах ні – місткі авто вагонного компонування на той час були давно відомі. Взяти хоча б Volkswagen T1 і T2 … Але з точки зору дизайну він справді був досить оригінальний і заслуговує щедрої похвали. Радянський народ, як відомо, був найбільш читаючим у світі, і ось сивуватий чоловік все на тій же кінцевій зупинці, задивившись на наш яскраво-зелений РАФ, згадав, що на початку 80-х, гортаючи підшивку журналів в гуртку юних техніків, натрапив на невелику замітку про водневий РАФ. Чи був він першим у своєму роді? Був – саме РАФ-2203 можна вважати першим в світі мікроавтобусом з двигуном внутрішнього згоряння, що працює на водні. Перший дослідний екземпляр гібридного автомобіля ( «рідний» 2,45-літровий мотор мікроавтобуса працював і на водні, і на бензині) з’явився в 1979 році. На низьких оборотах двигун Рафа функціонував виключно на водні, з ростом частоти обертання в нього додавався бензин, а на високих оборотах авто повністю переходило на А-93.
7. Він і сьогодні крутий
Навіть якщо допустити, що Ризька автомобільна фабрика змогла б вижити в тяжкі 1990-ті, РАФ-2203 навряд чи б мав попит сьогодні. У наш час прийнято використовувати внутрішній простір мінівена більш раціонально, а у моделі 2203 житлова зона передка і можливості трансформації обмежені. І це не кажучи про застаріле компонування і конструктивно примітивні агрегати.

document.write(«»);