З метою підвищення безпеки на дорогах, Європейський Союз вживає заходів щодо посилення правил, що стосуються здатності літніх водіїв керувати автомобілями.

Ці дії є частиною широкого проекту Vision Zero, спрямованого на зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод та загиблих у них людей.

Для досягнення цієї мети ЄС впроваджує психологічні тести для водіїв, які мають більше 65 років і прагнуть відновити свої водійські права. Головна мета цих тестів полягає у виявленні можливих проблем з концентрацією уваги та оцінці загального психічного стану літніх водіїв. У разі негативних результатів тестів особам може бути відмовлено у продовженні водійських прав.

Проте ініціативи Єврокомісії не обмежуються лише психологічними оцінками. Також розглядається можливість введення курсів підвищення кваліфікації, спеціально розроблених для водіїв у віці 70 років і старше. Крім того, ЄС розглядає можливість видавати літнім водіям більш короткострокові посвідчення, наприклад, на п’ять років.

Деякі експерти навіть пропонують проводити щорічні іспити для осіб старше 75 років, що підкреслює серйозність їх проблем.

У той же час, особи віком від 65 до 75 років повинні проходити огляд кожні два роки. Запропоновані правила викликали різноманітні реакції різних зацікавлених сторін. Прихильники стверджують, що ці правила несумнівно сприятимуть підвищенню безпеки на дорогах, оскільки гарантують, що літні водії зберігають здатність безпечно керувати транспортними засобами. Вони вважають, що завдяки введенню регулярних оцінок та обов’язкових курсів підвищення кваліфікації, літні водії зможуть підтримувати свої навички та бути в курсі змін у правилах дорожнього руху. Крім того, більш суворі вимоги до тестування можуть допомогти виявити потенційні проблеми зі здоров’ям або когнітивними розладами, які можуть позначитися на здатності людини безпечно керувати автомобілем.

Але опоненти висловлюють занепокоєння стосовно можливої дискримінації старших людей. Вони стверджують, що такі правила можуть несправедливо обмежити свободу та незалежність літніх водіїв, які все ще здатні безпечно керувати автомобілем.

Критики покладають під сумнів ефективність психологічних тестів для точної оцінки водійських здібностей, стверджуючи, що ці тести не завжди відображають реальні ситуації на дорозі.

Читайте також: Porsche Panamera 2024 року помітили під час тестів

Однак вирішення проблеми полягає у знаходженні правильного балансу між безпекою дорожнього руху та правами літніх водіїв. Важливо не лише захищати всіх учасників дорожнього руху та зменшувати кількість аварій, але й поважати автономію і незалежність літніх людей. Для досягнення цього балансу необхідна постійна оцінка та вдосконалення правил, залучаючи як експертів, так і самих літніх водіїв.