Доволі часто водії транспортних засобів, в яких відсутні медична аптечка, працездатний вогнегасник та знак аварійної зупинки, натрапляють на штрафи від патрульної поліції. Дійсно, згідно з правилами дорожнього руху, водіям заборонено експлуатацію автівки без наявності вищевказаних предметів, однак не всі знають, чи є такі штрафи насправді законними.

Про це йдеться у ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), повідомляє «Pro Гроші».

На яку суму штрафують водіїв за відсутність аптечки та вогнегасника?

Так, бувають випадки, коли водія зупиняють працівники патрульної поліції та у разі відсутності аптечки, вогнегасника та знака аварійної зупинки, складають постанову відносно власника автомобіля та виписують штраф у розмірі 340 гривень згідно зі ст. 121 КУпАП.

Дійсно, ця стаття встановлює відповідальність за керування транспортним засобом, що має технічні несправності, але при цьому відсутність аптечки, вогнегасника та знаку аварійної зупинки не свідчить про технічні несправності, з якими забороняється експлуатація автівки.

Чи законні такі штрафи?

Оскільки відсутність в автомобілі вищевказаних предметів не підпадає під ознаки адміністративного правопорушення, які передбачає ст. 121 КУпАП, тому такі штрафи – незаконні. У такому випадку потрібно керуватися ст. 125 КУпАП (інші порушення ПДР), вона передбачає лише попередження водіїв.

Але в деяких випадках штрафи для водіїв за відсутність вогнегасника та аптечки можуть бути цілком виправдані. Йдеться про водіїв, які здійснюють надання послуг з перевезення пасажирів, без наявності цих предметів. Для них дійсно передбачений штраф на підставі ст. 121 КУпАП у розмірі 680 гривень.

За що ще можуть оштрафувати водіїв?

Їзда без посвідчення водія може бути серйозним правопорушенням за яке доведеться заплатити чималі суми, які різняться в залежності від ситуації:

  • якщо власник авто не може надати водійське посвідчення патрульним або свідоцтво про реєстрацію ТЗ, то він має сплатити штраф у розмірі 425 гривень;
  • стандартний штраф за керування авто без водійського посвідчення становить 3 400 гривень (цю суму має сплатити як водій, що перебував за кермом, так й власник ТЗ);
  • якщо водієві тимчасово заборонено керувати автомобілем, але він все одно сідає за кермо без прав в період тимчасової заборони, то йому загрожує штраф у розмірі 20 400 гривень;
  • найбільший штраф у розмірі 40 800 гривень передбачений для водіїв, які вдруге опинилися без водійського посвідчення за кермом транспортного засобу.

Таким чином, якщо водії керують автомобілем, але при цьому не мають посвідчення, яке підтверджує їх право на здійснення таких дій, то потрібно бути готовим у будь-який момент заплатити штраф.