В Україні наслідки реформ і нововведень часом викликають ще більше запитань і непорозумінь, аніж до чергових «покращень». У сфері дорожнього руху це стосується змін літер на номерних знаках транспортних засобів (ТЗ), які позначають адміністративно-територіальну приналежність, інформує «Телеграф».

У чому саме парадокс

Читачі звертають увагу, що виникла певна нелогічність в «номерах по-новому». Наприклад, перша літера «А» у літеросполуці позначення регіону зараз відповідає діаметрально протилежним за розташуванням областям держави. Так, Київська та Житомирська — на півночі (АІ та АМ відповідно) та АР Крим і Запорізька — на півдні (АК та АР відповідно), Закарпаття і Харківщина — крайній захід та схід (АО і АХ) тощо.

Тобто, як аргументують автовласники, логічним було б використання регіональних комбінацій з українських літер, які збігаються з латинкою, на кшталт:

  • Вінницька область — ВІ (зараз — це Полтавщина);
  • Волинська область — ВО (зараз — це Тернопілля);
  • Тернопільська область — ТЕ;
  • Харківська область — ХА;
  • Херсонська область — ХЕ;
  • Хмельницька область — ХМ.

Коди номерних знаків до реформи і після

Чому так сталося і яка логіка у такій плутаній літерації «Телеграф» запитав у профільних структур, які займаються сертифікацією та видають номери власникам транспортних засобів. Відповіді прояснили певні нюанси, але «осад» все одно залишився.

Як пояснюють номерну «проблему» в МВС

Так, у Головному сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ (ГСЦ МВС) на інформаційний «знаковий» запит «Телеграфу» нагадали, що ще 2019 року парламент вніс зміни до статті 34 ЗУ «Про дорожній pyx», згідно з якими «єдині зразки державних номерних знаків та вимоги до них встановлюються нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, а не державними/національними стандартами».

2021-го МВС видало спеціальний наказ №166 і зареєструвало його у Мінюсті («Про деякі питання державних номерних знаків транспортних засобів». Цим документом чиновники-реформатори встановили нові вимоги до державних номерних знаків.

«Відповідно до статті l5 Закону України «Про стандартизацію» до повноважень технічних комітетів стандартизації (TK) належить, зокрема, погодження i надання пропозицій щодо скасування дії національних стандартів та змін до них. На виконання вимог нормативно-правових актів та на підставі рішення, прийнятого на засіданні TK № 80 «Дорожній транспорт» національний стандарт ДСТУ 4278:2019 «Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні вимоги. Правила застосування» скасували без заміни з 01.12.2021 року наказом ДП «УкрНДНЦ» («Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості») від 16.11.2021 № 435″, — йдеться в повідомленні.

Простими словами, держстандарт щодо номерів (з попереднім логічним регіональним маркуванням), який діяв до цієї реформи, скасували, а нелогічність літер на нових номерах в МВС пояснюють міжнародними вимогами до держзнаків.

«На знаках типів 2, 6, 8, 13, 14, 16, підтипів 1-1-1, 1-3-1, 3-3 застосовують літери української абетки, що збігаються за написанням з літерами латинської абетки. Така вимога обумовлена положенням пункту 1 Додатка 2 до Конвенції про дорожній рух, згідно з яким літери на реєстраційному номері ТЗ, який перебуває в міжнародному русі, мають бути великими літерами латинської абетки», — пояснюють в МВС.

В сервісному центрі також додають, що встановлення належності літеросполук АІ, АМ, АР, АК, АХ, АН, АТ, АО до певних адміністративно-територіальних одиниць України «не пов’язане з територіальними розташуваннями останніх, а обумовлене порядком розташування літер в українській абетці».

Водночас в ГСЦ МВС аргументують не-використання «логічних» літеросполук ВІ (для Вінниччини), ВО (Волинської обл.), ТЕ (для Тернопільщини) і так далі по тій причині, що «серед перших двох літер назв більшості регіонів України є такі, яких немає в латинській абетці».

«Наприклад, це такі області, як Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Черкаська, Чернівецька та ін.», — йдеться у відповіді.

Втім, цей аргумент вичерпно не пояснює, чому б не оновити вимоги щодо знаків для тих областей, назви яких збігаються з латинськими літерами. Наприклад, для Рівненської області (раніше було РВ, РА, РО, а зараз — ВК).

Що відповіли у центрі стандартизації

У відповіді на запит «Телеграфу» на держпідприємстві «УкрНДНЦ» теж посилаються на ЗУ «Про дорожній рух» і на норму, де прописано, що «єдині зразки державних номерних знаків та вимоги до них встановлюються нормативно-правовими актами МВС, а не державними/національними стандартами».

«А відповідно до статті 15 ЗУ «Про стандартизацію», до повноважень технічних комітетів належить, зокрема, погодження і надання пропозицій щодо скасування дії національних стандартів та змін до них», — підкреслюють на ДП.

Таким чином із тексту відповіді на запит випливає: що переглядати «номерні правила» в центрі стандартизації та впроваджувати оновлені зміни через технічні комітети там поки не планують.