В Україні передбачено цілу низку випадків, коли водій автомобіля може залишитися без прав. Найчастіше це якісь кричущі порушення ПДР, проте є й ситуації, коли стати вимушеним пішоходом можна через незначну неуважність.

Зокрема, ч.1 ст.122 КУпАП дозволяє штрафувати на 157 гривень або позбавляти прав на строк до півроку водія транспортного засобу, який не виконав вимоги поліцейського про зупинку. Відібрати в автомобіліста посвідчення можуть навіть, якщо він не помітив сигнал не свідомо, а через свою неуважність. Варто зазначити, що жест поліцейського має бути добре зрозумілий і помітний водієві. Також важливо підкреслити, що для зупинки транспортного засобу в інспектора мають бути конкретні підстави, перелічені в ст.35 Закону України “Про Нацполіцію”, нагадує «Твоя машина».

Зокрема, зупинити авто можна за порушення ПДР, технічну несправність, під час розшуку транспортного засобу, за наявності обґрунтованих відомостей про те, що в салоні можуть бути люди або речі, пов’язані зі скоєнням адміністративного або кримінального правопорушення, обмеження руху на певній ділянці місцевості, а також при створенні загрози оточуючим або для притягнення водія до надання допомоги іншим учасникам руху, притягнення в якості свідка правопорушення.

Якщо виявиться, що сигнал до зупинки авто було подано за відсутності однієї із зазначених підстав, притягнення водія до відповідальності за невиконання вимог поліцейського буде неправомірним.