У Києві та області з’явилося чимало оголошень про роботу водіями маршруток. Багато хто з роботодавців пропонує проживання у гуртожитку, харчування та якісний транспорт. А деякі роботодавці навіть пишуть, що їхні водії бронюються від мобілізації. Це може свідчити про те, що неформальна домовленість між ТЦК та автотранспортними підприємствами про відсутність інтересу до водіїв добігла завершення — і тепер співробітники Центрів комплектування можуть мобілізовувати навіть водіїв громадського транспорту.

«Інформатор» знайшов десятки оголошень про запрошення на роботу водіїв маршруток у Києві та області. В багатьох із них викладені одні й ті самі умови: шукають водіїв з правами категорії DE та D, на повний робочий день (хоч деякі роботодавці вже готові обговорювати графік та формувати його під запити претендентів). Серед найбажаніших шукачів роботи — кандидати пенсійного віку, зі статусом УБД, старші за 50 років.

«Не варто дивуватися, якщо скоро побачите за кермом зовсім древніх водіїв, хто востаннє сидів за кермом автобусів ще за Кучми: по муніципальним АТП вже кинули запит на водіїв пенсійного віку. Їх точно не мобілізують. Адже навіть за умови, що підприємству дозволили «забронюватися», броню матиме 50% персоналу, до цієї квоти не потрапляє кожен другий водій. От він і повинен бути старим чи мати інвалідність», — пояснив Інформатору Олег, HR одного з АТП, що займається перевезеннями за міськими маршрутами у Києві.

За словами ще одного нашого співрозмовника, водія, що працює на одному з маршрутів на столичній Дарниці, велика кількість оголошень про роботу саме на маршрутних таксі пов’язана з тим, що водіїв почали мобілізовувати просто з АТП. Раніше, каже він, діяло негласне правило, коли співробітники ТЦК «не помічали» водіїв, хоча ті постійно перебувають біля свого транспорту.

«Тепер підходять, перевіряють документи. Хто не оновив дані влітку — має проблеми, які, не скажу, але на роботі тепер залишаються лише слухняні водії», — каже нам співбесідник.

Також пропонують проживання. Так, власник маршрутів №720 та №360 (Боярка-Київ: їдуть на Галицьку площу, до цирку, та на Контрактову площу) запрошує водіїв до свого гуртожитку, що на території бази. Стверджує: у Боярці жити зовсім не дорого, і умови непогані.

«В подальшому можна знімати квартиру для себе чи родини, вартість квартир 3-4 тис грн. на місяць», — зазначає автор оголошення.

Цікаво, що у оголошеннях прописують конкретні марки автобусів, на яких доведеться працювати водіям. Самі водії кажуть: ситуація, коли за день доводиться змінювати декілька машин, — не рідкість, і треба знатися на кожній, аби у випадку надзвичайної ситуації швидко зорієнтуватися.

Зарплати обіцяють виплачувати раз на день, і це, як правило, фіксована ставка та невеликий відсоток від каси, яку водій привозить на АТП. У оголошеннях вказані як відносно маленькі ставки (15-30 тис грн.), так і чималі (60-70 тис грн.) Втім, наш співбесідник-водій пояснив: заробити великі гроші за кермом поки неможливо, і щомісячна зарплатня водія частіше за все складає до 30 тисяч.

«Ми чекаємо, коли власники маршрутів почнуть піднімати ставки. На початку літа вже пішла хвиля — тоді декілька конкуруючих великих маршрутів почали «перекупати» водіїв в інших АТП. Та тоді ситуацію владнали. Тепер все гірше, чекаємо на нові пропозиції», — пояснив нам водій.