У червні на АЗС нарешті майже зникли черги. За автогазом їх узагалі немає, за включенням станцій, де його збувають по 37 грн за літр.

Про це повідомив директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн, пише «Сьогодні».

«Декілька АЗС із дизпальним були взагалі без черг або стояло 5-10 машин, що взагалі важко вважати чергою на тлі травневих подій», – зауважив він.

За бензином черги ще бувають трохи більшими – до 30 машин. Роздрібні мережі останнім часом добре заправлені пальним, зокрема KLO, ANP, WOG і ОККО. Поступова активізація на заправках, привела до зниження тиску на основних продавців, що реалізують пальне щодня.

«Ця картина повністю показує ситуацію з постачанням. По газу імпорт вже перевищив очікування, по дизпальному ринок потихеньку виходить на прогнозні показники, по бензину все ще не дотягує 20-25%», – пояснив Сергій Куюн.

Зростання імпорту

У червні в 1,5 рази зросла кількість постачальників дизельного пального. На третину більше, ніж у травні, стало імпортерів газу. Зараз на ринку пального налічують понад 150 компаній, які завозять в Україну продукцію.

Разом з постачанням, поступово збільшується і споживання, оскільки українці повертаються додому й оживає бізнес. Сезонний пік очікується у серпні-вересні, хоч до того часу логістику завезення бензину й дизелю в Україну мали би налагодити.

«В Європі українці вигребли всі вільні бензовози, розміщені замовлення на виробництвах. Щодня в країну заходить понад 230 машин з пальним», – додав Сергій Куюн.

Поступово нарощують обсяги постачання залізницею, яка має найбільший потенціал. Єдина проблема зараз в європейських банках, які не хочуть фінансувати прямі угоди з постачання пального Україні.

«Якщо навіть неукраїнський резидент хоче привезти пальне в Румунію для іншого нерезидента, це вже відмова. Бо звідти багато пального йде саме в Україну. Відчуваючи попит, не можуть скласти собі ціну постачальники, судновласники, перевізники. На ринку з’явилася маса аферистів», – зазначив експерт.

Великі постачальники за порадами чиновників дуже обережно ставляться до України. У Болгарії трейдери узгоджують обсяги постачання з урядом, невдоволені в Молдові, у Польщі вже протестують водії, не кажучи про сусідню Угорщину.

За словами директора консалтингової групи «А-95», кожну машину українські трейдери «вигризають». Головною метою наразі є забезпечення попиту та створення резервів до вересня.